Wygląd paznokci odzwierciedla ogólny stan zdrowia naszego organizmu. Uważna obserwacja może pomóc we wcześniejszym wykryciu chorób, infekcji i innych dolegliwości, a co za tym idzie, szybkiego podjęcia leczenia. Zdrowe paznokcie powinny być lekko zaróżowione, bez widocznych przebarwień i gładkie w dotyku.
Alexey Laputin @ 123rf.com
- Zmiana koloru płytki może być spowodowana zbyt krótkim ich obcinaniem – pod paznokieć przedostają się bakterie i zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do rozwoju, np. grzybicy.
- Kontakt z wodą wysusza skórę dłoni i paznokcie, dlatego po każdym umyciu rąk czy naczyń należy je dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym lub bawełnianym i mocno nawilżyć. Częste moczenie paznokci w wodzie i wystawianie ich na działanie detergentów przyczynie się do powstawania na paznokciach poprzecznych bruzd.
- Zdarza się, że poprzeczne rowki są wynikiem zbyt częstego stosowania zmywaczy z acetonem lub urazu komórek macierzy paznokcia.
- Manicure należy wykonywać maksymalnie raz w tygodniu, pamiętając o delikatnym zmiękczaniu skóry ochraniającej macierz paznokcia i usuwania ich za pomocą specjalnych przyborów.
- Paznokciom nie sprzyja również malowanie lakierem w ciemnym kolorze, bowiem może je odbarwiać i powodować żółkniecie. Przed nałożeniem koloru warto pomalować płytkę warstwą bezbarwnej odżywki, która je nawilży i stworzy powłokę zabezpieczającą płytkę przed negatywnym działaniem barwników.
- Pojawiające się na paznokciach białe plamki mogą sygnalizować niedobór witamin i minerałów.
- Na blade paznokcie narzekają osoby, u których stwierdzono anemię lub choroby układu krążenia.
- Z kolei ciemne plamy to prawdopodobnie zmiany barwnikowe, które nieleczone mogą prowadzić do rozwoju czerniaka.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26