Bursztyn w przeszłości był traktowany jak magiczny talizman, który chronił przed różnego rodzaju chorobami oraz nieszczęśliwymi wypadkami. Już w czasach starożytnych, bursztyn był ceniony przez Egipcjan oraz Arabów, ale jego walory były dostrzegane również na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Przez wieki głównym ośrodkiem wydobywania bursztynu w Europie był oczywiście Gdańsk, jednak w 1308 roku z powodu najazdu Krzyżaków zakończył się rozwój rzemiosła bursztynowego w tym polskim mieście.
Obecnie jednak bursztyn nadal cieszy się ogromną popularnością – chociaż zapewne kojarzy nam się głównie z piękną biżuterią, to jak się okazuje, niezwykle cenna dla naszego zdrowia jest nalewka przygotowana na bazie bursztynu, która często wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Poznajmy więc najważniejsze korzyści z zastosowania nalewki bursztynowej.
1. Podczas przeziębienia i przy astmie
Zaleca się w szczególności picie nalewki z bursztynu w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na złapanie grypy czy przeziębienia. Kiedyś przygotowaną miksturą z bursztynu nacierano dokładnie plecy oraz klatkę piersiową przy gorączce, zapaleniu płuc oraz oskrzeli. W przypadku wysokiej temperatury można także dodatkowo natrzeć nalewką miejsca pod kolanami oraz stopami.
Jak się okazuje, nalewka bursztynowa łagodzi również męczące objawy astmy – wystarczy dodać kilka kropli do ciepłej herbaty.
2. Łagodzi ból
Nalewka bursztynowa jest także doskonałym sposobem na łagodzenie dolegliwości bólowych. Dosyć często stosowana jest na przykład przez osoby, które cierpią na reumatyzm oraz silne migreny. Ważne jednak, aby stosować ją na czczo. Nalewka łagodzi także bóle kręgosłupa – w tym przypadku oczywiście wskazane jest nacieranie bolących miejsc miksturą.
3. W przypadku przejedzenia
Nalewka bursztynowa łagodzi także wszelkie dolegliwości związane z układem pokarmowym. Skutecznie niweluje skutki przejedzenia oraz pomaga zwalczyć biegunkę. Nalewka z bursztynu wspomaga także wydzielanie żółci.
4. Działanie antyoksydacyjne
Oprócz wielu niezwykle cennych składników mineralnych, które zawiera bursztyn, tzw. kwas bursztynowy jest dodatkowo bardzo silnym antyoksydantem, który pobudza pracę układu nerwowego i reguluje pracę nerek oraz jelit. Nalewka przyspiesza także proces gojenia się ran i zapobiega powstawaniu zmarszczek i starzenia się skóry.
Przepis na magiczną nalewkę bursztynową
Oczywiście nalewkę bursztynową można zakupić już gotową w sklepie stacjonarnym lub też zamówić przez Internet. Jednak jej przygotowanie jest naprawdę bardzo proste więc z pewnością warto jest samodzielnie w domu zrobić swoją własną nalewkę (do własnego użytku, ale może to być także prezent dla kogoś z rodziny lub znajomych).
Przepis: 50 g rozkruszonego bursztynu należy zalać 0,5 l czystego spirytusu. Tak przygotowana mikstura musi postać około 10 dni. Nalewka powinna być przygotowywana w naczyniu z brązowego lub białego szkła.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26