Coraz więcej par ma problemy z najściem w ciążę. Te trudności mogą powodować różne czynniki. Kiedy jednak należy się udać do lekarza? W Polsce o niepłodności można mówić po nieowocnym roku starań o dziecko.
@ shutterstock.com
Dopiero po tym czasie para, której nie udało się spłodzić potomka, powinna udać się o lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i zleci wykonanie zestawu badań. To pomoże dowiedzieć się, gdzie leży problem. Wiele jest rzeczy, które mogą utrudnić zajście w ciążę.
Jakie czynniki nie sprzyjają ciąży?
Najmniej sprzyjającym zajściu w ciążę czynnikiem jest stres. Zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny stres wydziela hormony, które negatywnie wpływają na ich płodność. Planując ciążę, trzeba podejść do sprawy na spokojnie. Nie można stresować się, jeśli za pierwszym razem się nie udało. I nie czekać w stresie na to, czy na teście pojawią się upragnione dwie kreseczki. To wszystko może sprawić, że zajście w ciążę zajmie dużo więcej czasu.
Kolejnym czynnikiem są hormony a właśnie ich za wysoki lub zbyt niski poziom. U kobiet zaburzenia hormonalne powodują brak owulacji lub występowanie owulacji niepełnowartościowej. To właśnie najczęstsza przyczyna niepłodności u kobiet. Brak owulacji powoduje, że w cyklu kobiety nie ma dni płodnych, a to uniemożliwia jej zajście w ciążę. U mężczyzn największy wpływ ma testosteron. Zbyt niski poziom testosteronu sprawia, że ilość produktywnych plemników znacznie się zmniejsza. A to bardzo utrudnia dojście do zapłodnienia. Hiperprolaktynemia to wysoki poziom prolaktyny w organizmie kobiety. Prolaktyna to hormon, który podnosi swój poziom w momencie, kiedy kobieta jest w okresie laktacji. Hormon ten jest odpowiedzialny za produkcję i wydzielanie mleka. W okresie karmienia jest on znacznie podwyższony, jednak jest to wzrost naturalny, Natomiast jeśli prolaktyna ma wysoki poziom, poza tym okresem może być przyczyną niepłodności u kobiet, ponieważ bardzo utrudnia ona zajście w ciąże. Choroby tarczycy mogą znacznie utrudnić zajście w ciąże kobiecie. Polegają one na wzroście lub spadku poziomu hormonu tarczycy. To może powodować zaburzenia hormonalne, które mają duży wpływ, na występowanie owulacji w cyklu miesiączkowym
Niektóre leki mają duży wpływ, na naszą płodność. Niektóre z nich mogą nawet powodować trwałą niepłodność. Do takich leków należą środki przeciwnowotworowe. Niszą one pęcherzyki w jajnikach i powodują nieodwracalną trwałą niepłodność. Wiele używek takich jak papierosy, czy alkohol może mieć zły wpływ na płodność. Także nasza dieta ma ogromny wpływ na płodność. Warto zwrócić uwagę na to, co się je i jakich produktów jest za mało a jakich zbyt mało w naszych posiłkach. Powinno ograniczyć się spożywanie niezdrowych tłuszczy zwierzęcych i zastąpić je wysokiej jakości tłuszczami roślinnymi. Warto też wprowadzić w swoją dietę produkty w wysokiej zawartości cynku, żelaza oraz magnesu, Są to witaminy, które mają pozytywny wpływ na naszą płodność. Ich niedobór zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może powodować trudności z zajściem w ciążę.
Niedobór witaminy D
Witamina ta jest niezwykle potrzebna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Może się wydawać, że każdy dostaje odpowiednią dawkę witaminy d, wychodząc na słońce, jednak to bardzo błędne myślenie. W Polsce aż dziewięćdziesiąt procent osób cierpi na niedobór witaminy d i nie zdaje sobie z tego sprawy. W Polsce jest znacznie mniej tych słonecznych dni, w których naprawdę możemy dostać porządną dawkę witaminy d od promieni słonecznych. Dlatego ważne jest, by spożywać tę witaminę, albo spożywać produkty, w których występuje. Witamina d ma duży wpływ na płodność u kobiet i u mężczyzn. Jej niedobór może powodować niepłodność oraz utrudnić parze zajście w ciążę. Jest wiele czynników, które sprawiają, że czas zajścia w ciążę się wydłuża. Jednak badania pokazują, że wskazanie przyczyny niepłodności pomaga wielu parą doczekać się upragnionego dziecka. Znalezienie przyczyny niepłodności jest już połową sukcesu.
Powiązane artykuły
-
7 rzeczy, które musisz poznać, zanim zostaniesz mamą
Zupełnie się tego nie spodziewałaś, a Twój ginekolog uświadamia Cię, że musisz przygotować się na narodziny dziecka? Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, musisz być przygotowana na wiele zmian w swoim życiu. O czym musisz wiedzieć, zanim sama doskonale zrozumiesz sens macierzyństwa?
-
Życie przed i po ciąży. 5 rzeczy, które zmienią się raz na zawsze!
Urodzenie dziecka to wspaniałe przeżycie, o którym marzy wiele dziewczynek już w czasie dzieciństwa. Miłość rodzicielska to niesamowite uczucie, dające mnóstwo satysfakcji i szczęścia. Po ciąży wiele rzeczy zmienia się bezpowrotnie.
-
6 rzeczy, z których musisz zrezygnować decydując się na dziecko
Czy wiesz, że decyzja o dziecku niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji i mocno wpłynie na zmianę oraz na jakość Twojego życia? Dowiedz się, jakie są rzeczy, z których musisz zrezygnować, jeżeli decydujesz się na zostanie mamą.
-
Strach przed kolejną ciążą - jak się go pozbyć?
Masz już dziecko lub dzieci i nie masz w najbliższym czasie planów powiększania rodziny? Część kobiet będących w takiej sytuacji odczuwa głęboki lęk przed kolejną ciążą. Jak się go pozbyć i móc cieszyć się życiem?
Krystyna
Strach przed kolejną ciążą - jak się go pozbyć? 2017-06-20 07:30:50 2017-05-24 10:21:04