Łupież to schorzenie z którym boryka się bardzo wiele osób. Jest to kłopotliwy i bardzo wstydliwy problem. Cierpiące na łupież osoby stale szukają rozwiązań tego problemu i wypróbowują bardzo wiele metod. Jakie jest jednak pochodzenie łupieżu? Jak z nim walczyć?
hootie2710 @ 123rf.com
Za łupież odpowiadają mikroorganizmy, zazwyczaj drożdżaki. Najczęstsza odmiana łupieżu to łuszcząca się skóra głowy, widoczna na ubraniach i włosach w postaci białych, martwych płatków naskórka.
- Istnieją dwa rodzaje łupieżu. Pierwszym jest łupież tłusty, kiedy to gruczoły łojowe wydzielają zbyt dużą ilość łoju. Ta odmiana objawia się łuskami o żółtym zabarwieniu.
- Drugą odmianą jest łupież suchy, który występuje, gdy nie mamy do czynienia z nadmiernym wydzielaniem łoju.
- Łupieżowi zazwyczaj towarzyszy także swędzenie i zaczerwienienie, co jest dodatkowym problemem dla chorego.
Grzyby odpowiadające za powstawanie łupieżu mają większe pole do popisu w okresie zimowym, kiedy to używamy nakryć głowy chroniących przed zimnem. Łupież jest także często odpowiedzią na zaburzenia równowagi organizmu. Może być skutkiem chorób układu nerwowego, zaburzeń hormonalnych czy spadku odporności.
Łupież nie wymaga interwencji lekarza, ale walka z nim jest zazwyczaj mozolna i długotrwała. Najczęściej cierpiące na łupież osoby sięgają po specjalnie przeznaczone do walki z nim kosmetyki apteczne. Łupież ponadto jest schorzeniem nawracającym i przewlekłym, dlatego walka z nim bywa trudna. Zazwyczaj zwykłe drogeryjne szampony na łupież okazują się niewystarczające. Wtedy warto sięgnąć po dermokosmetyki. Należy także zwracać uwagę na prawidłową higienę skóry głowy i włosów i np. dokładnie spłukiwać szampony i odżywki.
- Poza tym warto prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o wystarczającą dawkę witaminy B w swojej diecie. Nie należy także zapominać o kwasach omega. Należy ograniczyć do minimum noszenie czapek oraz wystawiać się na działanie słońca, które ma dobry wpływ na skórę głowy.
Największe nadzieje należy jednak pokładać w dermokosmetykach. Mają one za zadanie hamowanie nadmiernego wydzielania sebum dzięki związkom cynku. Poza tym posiadają one także działanie mikro-złuszczające oraz regulują proces rogowacenia naskórka głowy. Preparaty przeznaczone do walki z łupieżem eleminują lub ograniczają towarzyszczący łupieżowi świąd i pieczenie. Mają także silne działanie przeciwgrzybicze. Tego typu preparaty działają bardzo skutecznie i zazwyczaj zapobiegają nawrotom łupieżu. Wybierając dermokosmetyki należy jednak pamiętać o rodzaju łupieżu z jakim się borykamy, bo są one zazwyczaj indywidualnie dopasowane do każdego z nich.
By złagodzić miejscowe stany zapalne, które towarzyszą występowaniu łupieżu warto także stosować oleje, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Szczególnie dobrze działają olej z wiesiołka (z kwasem y-linolenowym) oraz lniany (z kwasem a-linolenowym). Zazwyczaj stosuje się je doustnie lub na skórę głowy. Zewnętrznie pomóc mogą także olejek lawendowy, geraniowy lub z drzewa herbacianego. Należy je jednak wcześniej zmieszać z olejkiem z wiesiołka lub lnianym, bo stosowane samodzielnie mogą doprowadzić do podrażnienia skóry głowy.
By pozbyć się łupieżu należy działać wszechstronnie i nie zrażać się długim okresem oczekiwania na poprawę stanu skóry głowy
Powiązane artykuły
-
Proste triki, dzięki którym Twoja skóra będzie czysta po każdym farbowaniu
Podczas farbowanie włosów, niestety nasza skóra narażona jest na niechciane plamy. Czy istnieją jakieś sposoby na to, aby te plamy zniwelować? Oczywiście podczas farbowania można zabezpieczyć skórę kremem. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zafarbować włosy idealnie. Jak pozbyć się takich plam domowymi sposobami? Oto proste triki, dzięki którym Twoja skóra będzie czysta i idealna nawet po najgorszym farbowaniu włosów.
-
Domowe sposoby na wzmocnienie włosów, o który nie miałaś pojęcia
Każda kobieta marzy o pięknych i lśniących włosach. Niestety codzienna stylizacja włosów, kurz, brud i zanieczyszczenia, znacznie obciążają nasze włosy. W wyniku stają się one znacznie osłabione, matowe, szorstkie, a także bardziej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo czynniki te często wywołują łupież. Niestety, aby skutecznie oczyścić nasze włosy, zwykły szampon nie wystarcza. Potrzebne są metody niecodzienne. Domowe kosmetyki do włosów sprawdzą się idealnie w takich sytuacjach.
-
Skuteczne sposoby na piękne i proste włosy
Pewnie nie raz słyszałaś stwierdzenie, iż proste włosy dodają elegancji. Faktem jest, iż takie uczesanie włosów zawsze pozostaje modne. Jednak natura nie była na tyle łaskawa, aby wszystkich obdarzyć naturalnie prostymi włosami. Zazwyczaj trzeba sobie nieco pomóc. Często w tym momencie na myśl przychodzi prostownica, która jest niezwykle szkodliwa dla struktury włosa. Dlatego lepszym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu. Niektórym do uzyskania takich włosów wystarczy szczotka i szampon, zaś inne osoby mają proste włosy, lecz nie mają pojęcia jak je pielęgnować. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wasze wątpliwości i problemy.
-
Włosy kręcone - zadbaj o nie, a się odwdzięczą!
Włosy kręcone potrafią przysporzyć nie lada problemów. Istnieje jednak kilka trików, dzięki którym, nawet bez układania i wymyślnej fryzury, kręcone włosy zrobią wrażenie i ściągną na Ciebie wzrok niejednego mężczyzny.
Wioletta
Włosy kręcone - zadbaj o nie, a się odwdzięczą! 2016-07-04 07:35:59 2016-05-16 09:43:36