W Polsce Boże Narodzenie to święta bardzo tradycyjne. Ubieramy choinkę, kupujemy prezenty, przygotowujemy 12 wigilijnych potraw bez mięsa, kładziemy sianko pod obrusem i chodzimy na pasterkę. Wydawać by się mogło, że w innych europejskich krajach święta obchodzone są tak samo. Nic bardziej mylnego. Mówi się, że co kraj, to obyczaj i tak jest właśnie w przypadku Bożego Narodzenia.
Targi bożonarodzeniowe w Sztokholmie | scanrail @ 123rf.com
Irlandia
Irlandczycy wyznają zasadę, że im wcześniej zaczną okres przedświąteczny, tym lepiej. Już na miesiąc przed Bożym Narodzeniem witryny sklepowe i domy prywatne zaczynają błyszczeć od świątecznych lampek i brokatowych dekoracji.
Dużym poszanowaniem cieszy się tradycja wręczania prezentów. Irlandczycy kupują je nie tylko dla rodziny, ale również dla przyjaciół i znajomych z pracy. Nie dziwi więc fakt, że na świąteczne podarunki potrafią wydać średnio prawie dwa tysiące euro!
Irlandzka wigilia w niczym nie przypomina tej polskiej, ponieważ święta w Irlandii rozpoczynają się 25 grudnia. Nie ma więc uroczystej kolacji i kolędowania przy choince. Symboliczna jest jednak północ. Podczas gdy w Polsce rozpoczynają się pasterki, w Irlandii kończy się okres postu, a zaczyna czas świątecznego, kulinarnego przepychu.
Typowe irlandzkie danie świąteczne to wołowina w cieście mince pie. Innymi przysmakami są ryby, w szczególności łosoś, a także pieczone szynki z tradycyjnym dodatkiem sosu borówkowego.
Hiszpania
Hiszpanie, podobnie jak Polacy, obchodzą wigilię, jednak w nieco odwróconej kolejności. Wieczór wigilijny rozpoczyna się od pasterki, po której, około godziny 22, cała rodzina zasiada do uroczystej kolacji. Nie jest to jednak kolacja postna. W zależności od regionu spożywa się jagnięcinę, indyka lub owoce morza i ryby. Przed jedzeniem Hiszpanie dzielą się… chałwą! Na deser podawany jest tradycyjny hiszpański szampan – Cava, marcepan, orzechy oraz świąteczne ciasteczka.
W zakresie dekoracji, dumą każdego domu jest rekonstrukcja szopki betlejemskiej. Oczywiście używane są też inne świąteczne ozdoby. Nie są one jednak tak ważne, jak wspólne kolędowanie. Po kolacji mieszkańcy wychodzą na ulice miasta, aby śpiewać kolędy.
W trakcie hiszpańskich świąt brakuje prezentów. Ich wręczanie jest wspomnieniem darów złożonych przez trzech króli małemu Jezusowi, więc dniem ku temu przeznaczonym jest dopiero 6 stycznia.
Choinka na placu w Madrycie | Joerg Hackemann @ 123rf.com
Szwecja
W tym kraju obchodzi się chyba najdłuższe święta w całej Europie, bowiem rozpoczynają się one już w pierwszą niedzielę adwentu! Spożywana jest wtedy uroczysta kolacja złożona z ryby, galaretki wieprzowej, chleba i głowizny. Na deser podaje się pierniki. Przy stole nie znajdziemy pustego nakrycia. Zamiast tego kultywowany jest zwyczaj odwiedzania ludzi samotnych.
Szwedzi zamiast śpiewania kolęd, tańczą przy choince! Dekorują również swoje domy domkami z piernika, świecami, aniołami i krasnalami. Te ostatnie, według wierzeń, są odpowiedzialne za przynoszenie prezentów i pilnowanie bezpieczeństwa domowników oraz mieszkających tam zwierząt.
Niemcy
Niemieckie święta podobne są do świąt polskich. Rozpoczęcie wigilii następuje poprzez zapalenie świec na choince przed lub po uczestnictwie we mszy świętej. Nieodłącznym elementem wigilii jest śpiewanie i słuchanie kolęd, wręczanie sobie prezentów oraz słuchanie legend i Ewangelii. Tradycyjną świąteczną dekoracją niemieckich domów są wieńce adwentowe w dwóch odsłonach: ze świątecznymi ozdobami – wieszane są na drzwiach, ze świecami – kładzione na stole.
Święta w Rosji | Irina Afonskaya @ 123rf.com
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Genialne triki, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny klimat
Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
-
Jakie zioła używać w okresie bożonarodzeniowym?
Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
-
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania
Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Kamila
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania 2017-12-21 07:15:16 2017-12-14 10:52:29