Kiedy w trakcie mycia naszych zębów zauważymy na szczoteczce krew zazwyczaj myślimy, że to zapalenie dziąseł. Okazuje się jednak, iż przyczyny takiego stanu mogą być zupełnie inne. Na naszych zębach codziennie „zamieszkuje” spora ilość bakterii, które dodatkowo dokarmiamy za każdym razem, gdy coś zjemy. Wtedy bakterie uruchamiają się i przetwarzają resztki pokarmu budując tym samym płytkę nazębną.
Karel Joseph Noppe Brooks @ 123rf.com
Dlatego właśnie tak istotne jest regularne mycie zębów, dzięki czemu skutecznie usuwamy powstałą płytkę bakteryjną zanim jeszcze zdąży ona stwardnieć. W przeciwnym razie z płytki rozwinie się kamień, który będzie podrażniał nasze dziąsła. Z czasem będą tworzyć się stany zapalne, które prowadzą do obrzęku , przekrwienia i bolesności dziąseł. Jeśli nadal niczego nie zrobimy, może dojść do niszczenia tkanek wokół zęba, a z czasem nawet do ubytku dziąsła i kości. Każde krwawienie z dziąseł, które nie mija po kilku dniach powinno więc być skonsultowane z dentystą, który usunie szkodliwy kamień nazębny.
Brak odpowiednich witamin w diecie
Okazuje się też, iż krwawienie z dziąseł wcale nie musi być spowodowane problemami stomatologicznymi. Równie dobrze może wynikać z braku witamin np. witaminy K, która odpowiada za krzepliwość krwi. W przypadku niedoboru tej witaminy dochodzi do przedłużania się krwawienia i rozkrwawiania nawet niewielkich ranek, które np. pojawiają się na dziąsłach podczas silnego szczotkowania zębów. Witamina K występuje w takich produktach jak szpinak, awokado, ziemniaki, pełnoziarniste produkty zbożowe.
Dziąsła mogą również krwawić w przypadku niedoboru witaminy C, która z kolei uszczelnia naczynia krwionośne – gdy jest jej za mało, stają się one kruche i bardzo łatwo pękają. Warto wiedzieć, że długotrwały niedobór witaminy C prowadzi do choroby o nazwie szkorbut, w której oprócz krwawienia dziąseł, mogą także stopniowo wypadać zęby. Źródłem witaminy C są świeże owoce i warzywa (głównie kiszona kapusta, papryka, kiwi oraz ziemniaki).
Krwawienie dziąseł a palenie papierosów
Dym tytoniowy powoduje uszkodzenie bariery ochronnej błon śluzowych, a także zwężenie naczyń krwionośnych, co pogarsza ukrwienie dziąseł. Zmniejsza się ochrona przed szkodliwymi bakteriami oraz powstają zaburzenia w procesie gojenia. Niestety ze względu na fakt, iż nikotyna pobudza wydzielanie endorfiny w naszym organizmie, która wykazuje właściwości przeciwbólowe, u palaczy choroby związane z zębami i dziąsłami są wykrywane bardzo późno. Z tego względu osoby palące papierosy powinny regularnie odwiedzać dentystę.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Wioletta
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26