O zgubnych skutkach palenia papierosów przeczytałaś zapewne już sporo i dobrze wiesz, że nie powinnaś tego robić. To jednak nałóg, dlatego tak trudno jest się go pozbyć. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz rzucić palenie i jak możesz pomóc sobie w tym okresie.
Iaroslav Danylchenko @ 123rf.com
Statystyki a rzucanie palenia
Jeśli nie będziesz podejmowała prób, z nałogiem nie skończysz. Nawet jeśli podjęte próby spełzły na niczym, nie poddawaj się. Statystyki mówią same za siebie. Za ósmym razem udaje się rzucić palenie !!! Palisz papierosy od lat, nie sporadycznie? Odstawiaj papierosy stopniowo. Jeśli natomiast jesteś palaczem okazjonalnym, zerwij z nałogiem radykalnie.
Głód nikotynowy, co robić?
Aby zapobiec tzw. głodowi nikotynowemu, postaw na któryś dostępny na rynku produkt zawierający w swoim składzie nikotynę.
Możesz wybrać gumy do żucia, tabletki podjęzykowe, tabletki do ssania, plastry, spraye do jamy ustnej lub inhalatory. Uwaga. Nie posiadają one szkodliwych substancji, które zawarte są w dymie tytoniowym. Wybierając któryś z nich, zaczynasz prostą drogę do sukcesu.
Pamiętaj, że zawsze możesz łączyć ze sobą te środki. Wybierz plasterki, które długo działają i gumy lub pastylki o krótkim działaniu.
Przed użyciem jakiegokolwiek środka koniecznie zapoznaj się z ulotką lub skonsultuj z lekarzem rodzinnym. Istnieją bowiem przeciwwskazania do stosowania, np. nadczynność tarczycy lub wrzody żołądka
E-papierosy, co sądzić?
Jak dotychczas e-papierosy nie zostały dokładnie przebadane i nie wiadomo, czy są bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie są one rekomendowane przez WHO jako środek pomocny w rzucaniu palenia. Dlatego wybieraj tylko sprawdzone metody, które zostały przebadane.
Jak rzucić palenie?
Przy każdej podjętej kolejnej próbie rzucenia palenia, zapisuj wnioski. Dzięki temu poznasz swoje nawyki, które naprawdę przy odrobinie chęci relatywnie szybko można zmienić. Eliminując sytuacje, które powodują chęć sięgnięcia po papierosa, o wiele prościej będzie Ci zmniejszać ilość wypalonych dziennie papierosów.
Zaleca się ustalić konkretny dzień próby. Terapeuci dobrze wiedzą, że palenie papierosów może wiązać się z charakterem wykonywanej pracy. Dlatego dzień, w którym mamy skończyć z nałogiem, powinien być dniem wolnym od pracy.
Rzucasz palenie, praktykuj te rady
Jeśli już podjęłaś decyzję, że papierosy idą w odstawkę. Wypróbuj sprawdzonych poniższych rad.
-
Unikaj miejsc, gdzie możesz natrafić na palaczy. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal – złota prawda. Poza tym zawsze ktoś z tych osób może po prostu poczęstować Cię nieszczęsnym papierosem.
-
Sprzątnij mieszkanie. Schowaj więc wszelkiego rodzaju akcesoria: zapalniczki, zapałki, popielniczki, opakowanie po papierosach. Nałogowi palacze bardzo często sięgają po papierosa odruchowo.
-
Postaw na zdrowe przekąski. Miej zawsze przy sobie coś do pochrupania, np. pestki słonecznika czy dyni. Papierosa w ustach zastąpisz gumą do żucia lub słomką.
-
Zajmij ręce gumową piłeczką, ołówkiem.
-
Otaczaj się ludźmi, którzy nie palą. Niech będą to osoby, które chcą Ci pomóc.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26