Ciąża jest okresem niezmiernie pięknym, na który wielu z nas jako pary czeka, ale niestety również okres ten wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością z naszej strony. Będziemy bowiem odpowiedzialni tak za nasze własne zdrowie, jak również za zdrowie naszego dziecka. W przypadku matki to niemalże synonimy. W tym czasie więc trzeba zadbać także o siebie samą, bowiem dziecko żyje poniekąd na nasz koszt przez tych 9 miesięcy. Oto kilka przydatnych wskazówek dla wszystkich przyszłych mam.
Wavebreak Media Ltd @ 123rf.com
JAKIE WYKONUJEMY BADANIA
W okresie ciąży należy przede wszystkim regularnie wykonywać badania krwi i moczu. Przede wszystkim badania krwi pod kątem witamin i minerałów takich jak chociażby wapń i żelazo mają niezwykle duże znaczenie. Od tego bowiem zależy czy finalnie naszemu dziecku nie braknie tych wartości odżywczych. Musimy więc również tak dopasować swoją dietę, aby nie brakowało nam nie tylko wapnia i żelaza, ale również wszystkich winnych, niezbędnych do codziennego życia witamin.
Badania progesteronu należą do jednych z ważniejszych badań w początkowym okresie ciąży. Dzięki temu hormonowi będziemy mogli utrzymać znacznie łatwiej ciążę w pierwszym jej etapie, kiedy zwyczajowo pojawiają się większe zagrożenia takie jak poronienie.
Również badanie glukozy ma spore znaczenie w okresie ciąży. Ważne, by matka w ciąży nie cierpiała na cukrzycę. Zwiększa to ryzyko nagłego poronienia, ale również wpływa niestety niekorzystnie na samo dziecko w jej łonie. Dzieci takie mogą być zbyt duże i ważyć nawet do 5 kg. U tak dużego dziecka wzrasta ryzyko zachorowania we wczesnym etapie dzieciństwa na wiele niebezpiecznych schorzeń.
pixabay.com
Profesjonalne badania krwi takie jak HIV czy HCV również są istotne w okresie ciąży. Do nich warto dorzucić także badania na HBV i VDRL. HBV to badanie sprawdzające możliwość zapalenia wirusowego wątroby typu B, a VDRL to badanie na kiłę.
Przede wszystkim nie odmawiajmy naszemu lekarzowi zlecanych badań. Wszystkie one powinny być wykonane zgodnie z jego zaleceniami. Dziś opieka lekarska dla przyszłych matek jest niezwykle solidna i profesjonalna. Zaufajmy więc w kwestii badań lekarzowi.
JAK O SIEBIE ZADBAĆ W CZASIE CIĄŻY?
Poza wykonywaniem regularnie niektórych badań powinniśmy przede wszystkim dbać o siebie i swój cały organizm. Nasze dziecko wszak rośnie w brzuchu również dzięki temu, że jesteśmy zdrowe, a więc ze wszelkimi schorzeniami w tym okresie należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty po odpowiednią pomoc.
Nie można w czasie ciąży również wykonywać niektórych badań, a niektóre powinny być ograniczone do minimum. Przykładem takich właśnie badań są badania RTG i diagnostyka obrazowa z użyciem promieni rentgenowskich. Wykonujemy je tylko i wyłącznie w przypadku zaistnienia takiej konieczności.
pixabay.com
Powiązane artykuły
-
Ciąża z niedoczynnością tarczycy
Czy z niedoczynnością tarczycy da się żyć, zajść w ciążę i mieć dzieci? Odpowiedź znajdziecie w nagraniu!
-
Żywieniowe mity w ciąży
Ciąża to czas szczególny dla każdej nas – a wszystkie pod tym względem są jedyne, niepowtarzalne i wyjątkowe. Jako przyszła Mama starasz się dbać o siebie, zdrowo odżywiać, dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, żeby Maluszek miał jak najlepsze warunki do rozwoju. Ale wokół niektórych produktów spożywczych czy zasad żywienia krążą już legendy, a mama/ciocia/babcia/przyjaciółka ciągle Was pouczają: tego nie powinnaś, a to powinnaś! Zapraszam więc do lektury: żywieniowe mity w ciąży, którymi uraczono… nawet dietetyka.
-
7 rzeczy, które należy wiedzieć na temat problemów z płodnością
Problemy z płodnością powoli przestają być tematem tabu. Już nie tylko lekarze, ale także demografowie zaczynają bić na alarm - coraz więcej par nie może mieć dzieci, a co trzecia kobieta ma rozregulowany cykl miesiączkowy bądź dochodzi do cykli bezowulacyjnych. Pierwsze problemy zaczynają się już w wieku nastoletnim, jednak prawie nikt nie myśli wtedy, że to wszystko może mieć wpływ na płodność w przyszłości.
-
Cukrzyca w ciąży, depresja... Mamo, uważaj na siebie!
Ciąża to wspaniały czas, który przynosi wiele radości, jednak nie oznacza to, że przyszła mama nie jest narażona na choroby czy zaburzenia, które mogą jej utrudnić codziennie funkcjonowanie, a nawet wpłynąć na rozwój dziecka. Kobieta musi być przygotowana na wystąpienie cukrzycy w ciąży oraz depresji okołoporodowej. To bardzo poważne schorzenia, które zaniepokoiły nawet Ministerstwo Zdrowia.
Kamila
Cukrzyca w ciąży, depresja... Mamo, uważaj na siebie! 2018-06-25 14:34:49 2018-06-25 14:33:48