Sok z fermentacji buraków będzie niezbędny do kiszenia jajek gotowanych na twardo. Buraki kiszą się ok. 7 dni, jaja tyle samo, więc potrzebujemy 14 dni na przyrządzenie naszych nagich kraszanek. Czas rozpocząć przygotowania. Jajka, główna potrawa wielkanocna, mają tylu zwolenników co przeciwników. Wielką krzywdę wyrządzono im (i nam, konsumentom) w latach 70., kiedy największym wrogiem człowieka stał się cholesterol. Żółto jaja zawiera go sporo. Ale również obfituje w substancje zwalczające nieszczęsny cholesterol, czyli lecytynę i wielonienasycone kwasy omega-3.
Poziom cholesterolu w naszych organizmach zależy również m.in. od genów, wieku, płci, wagi, poziomu stresu, aktywności fizycznej. A naszym największym wrogiem, przyczyną chorób i wysokiego poziomu cholesterolu są współczesny gluten (pszenica poddana mutacjom i niezliczonym krzyżówkom w laboratoriach), rafinowane produkty, w tym cukier, słodycze, wyroby piekarnicze. Słowem – bardzo przetworzone węglowodany. Jaja to najcenniejsze dla człowieka źródło protein. I jedyny produkt spożywczy zawierający wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te, których organizm człowieka nie wytwarza, a które są niezbędne, i dlatego musi je otrzymywać z pokarmem. Dwa jaja o masie 58 g pokrywają w 35 proc. dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na te aminokwasy. Jedzcie je, pod warunkiem że nie jesteście na nie uczuleni.
Składniki:
- 8 ugotowanych na twardo jajek
- 400 ml soku z kiszonych buraków
- 100 ml octu jabłkowego przygotowanego samodzielnie lub ekologicznego (polecamy enerBio z Rossmanna)
- 100 g miodu (można zastąpić go cukrem muscovado)
- 2 laski cynamonu
- 3 goździki
- 4 owoce ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
- 1 płaska łyżeczka kolorowego pieprzu
- 1 niewielka czerwona cebula
- 3 ząbki czosnku
Czas przygotowania: ok. 40 minut + 7–8 dni kiszenia
Wykonanie:
Wyjmujemy jajka z lodówki i ogrzewamy w temperaturze pokojowej ok. 30 minut. Zalewamy je następnie zimną wodą w garnku na 15 minut. Zmieniamy wodę, wsypujemy szczyptę soli. Wstawiamy na średni ogień i od momentu zagotowania zmniejszamy płomień, żeby woda delikatnie mrugała, i odliczamy 8 minut. Zdejmujemy garnek z ognia i zalewamy jaja zimną wodą. Ważne, by zatrzymać proces gotowania i należycie je wystudzić. W międzyczasie przygotowujemy marynatę. Sok z kiszonych buraków (razem z goździkami), ocet jabłkowy i miód wlewamy do rondelka, wrzucamy przyprawy, pokrojoną w piórka cebulę i nadcięte ząbki czosnku. Wszystko gotujemy 5 minut. Od razu garnek chłodzimy w kąpieli z zimną wodą. Zalewa powinna osiągnąć temperaturę ok. 40 stopni Celsjusza (najlepiej sprawdzić palcem). Jajka układamy w wyparzonym litrowym słoiku, przekładając je cebulą, i przykrawamy zalewą. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia, delikatnie zakręcamy i wstawiamy do lodówki na 7 dni. Zaskoczy Was ich kolor i słodko-kwaskowaty smak.
Możecie je dodać do Sałatki jarzynowej z ciecierzycą, wypełnić nadzieniem lub udekorować Wielkanocnym majonezem handmade.
PORADY DOMENY SMAKU
- Jaja ogrzewamy w temperaturze pokojowej, moczymy w wodzie, po czym jeszcze je solimy, aby podczas gotowania nie popękały skorupki.
- Ważne, by gotować jaja na twardo dość krótko (8 minut) i zaraz je wystudzić w zimnej wodzie. Wtedy żółtko będzie całkowicie ścięte i pozbawione zielonej, nieapetycznej, obwódki.
- Wystudzone i trzymane w wodzie jaja aż do momentu obierania zagwarantują łatwiejsze pozbycie się skorupki.
Powiązane artykuły
-
Wegańskie jajka, czyli pasta (bez)jajeczna w kalarepie i cebuli
Przepis na wegańskie jajka, czyli pasta jajeczna w kalarepie i cebuli.
-
Przepis na wielkanocny majonez
Warto robić swój majonez, skoro w sklepach i reklamach TV aż roi się od tych swojskich majonezów babuni. Pytanie tylko, czy rzeczywiście swojskich i domowych? Warto, bo prawdziwej babuni nawet się nie śniło, by do domowego specjału dorzucić żółtka w proszku, olej rzepakowy rafinowany z butelki PET i substancje zagęszczające: gumę guar oraz ksantanową. Nie słyszała z pewnością o syntetycznym przeciwutleniaczu E385 (soli wapniowo-disodowej EDTA) i regulatorze kwasowości (kwasku cytrynowym), chemicznych aromatach oraz barwnikach. Prawdopodobnie zgrzeszyła powszechnym jeszcze do niedawna w kuchni octem spirytusowym bądź cukrem białym.
-
Przepis na domowy pasztet
Ten pasztet można zrobić nie tylko z okazji Wielkanocy, ale i na co dzień, do chleba. Jest pyszny i przede wszystkim "swojski". Z pewnością przypadnie Wam do gustu :)
-
Przepis na pasztet z łososia
Przepis na pasztet z łososia.
Domena Smaku
Przepis na pasztet z łososia 2017-04-11 08:48:52 2017-04-06 11:18:41