Słońce, plaża i szum morza… a może góry, natura i kilkudniowe oderwanie się od zabieganej codzienności? Ach, chciałoby się wyjechać na wakacje! Dlaczego więc nie? Niezależnie od tego, czy nasz urlop za pasem, czy jednak będziemy musieli na niego jeszcze chwilę poczekać – już teraz warto z wyprzedzeniem rozpocząć planowanie, by po powrocie do pracy być w pełni wypoczętym, radosnym i pełnym energii. Oto kilka przydatnych wskazówek, które nam w tym pomogą.
Czas na urlop
Lato, lato, lato czeka… czyli o roli odpoczynku
Choć wiele osób nie wyobraża sobie dłuższej przerwy w pracy, odpoczynek jest jej niezbędnym elementem. Pozwala się zregenerować, nabrać sił, a także nabrać dystansu wobec stresujących sytuacji. By jednak tak się stało, powinniśmy sobie na niego pozwolić, pamiętając, że urlop nie jest kolejnym punktem na liście zadań do zrealizowania. Bo czy można prawdziwie wypocząć nerwowo wracając do służbowego maila co kilka chwil? Dlatego w planowaniu urlopu kluczową rolę odgrywa nasze nastawienie – wcześniejsze przygotowanie do podróży, zrealizowanie wszystkich pilnych spraw w terminie, wyznaczenie osoby, która podczas naszej nieobecności będzie mogła przejąć od nas najistotniejsze zadania.
Ach śpij kochanie… czyli dlaczego sen jest tak ważny?
By nasze ciało, ale także psychika, mogły się odpowiednio zregenerować, potrzebujemy snu. I choć każdej nocy powinniśmy go sobie dostarczać, często dopiero podczas urlopu udaje nam się „nadrobić” nasze zaległości w spaniu. Każdy potrzebuje innej ilości snu, jednak niezależnie od indywidualnego zapotrzebowania, w każdym przypadku bardzo istotną kwestię stanowi systematyczność. Regularność pozwala naszemu ciału odpowiednio zaprogramować się do odpoczynku, a dzięki temu – w pełni odświeżyć. Dlatego podczas wakacji pamiętajmy, że sen to podstawa!
- Bon appétit! Czyli nie zapominaj o diecie
Urlop to doskonała okazja do tego, by bardziej świadomie wybierać zdrowe produkty. I choć każdemu z nas zdarzają się czasem odstępstwa od normy, powinniśmy mieć na uwadze, że do pełnego odpoczynku nasze ciało potrzebować będzie także odpowiedniego „paliwa”. Podstawę naszego menu powinny stanowić warzywa, ale także orzechy, rośliny strączkowe i owoce, szczególnie te sezonowe. Warto także pamiętać, jak ważną rolę odgrywają w naszej diecie tłuszcze, a także, że zastępowanie tłuszczów nasyconych, takich jak masło czy smalec, tłuszczami nienasyconymi – takimi jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy miękka margaryna na bazie wysokiej jakości olejów, może pomóc nam m. in. w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
Czas wakacyjny szczególnie wykorzystać powinny także osoby, które już teraz na co dzień borykają się z problemem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Jednym ze sposobów na jego obniżenie jest trzymanie się zasad zbilansowanej diety - bogatej w warzywa i owoce oraz sterole roślinne, o które wzbogacone są m. in. niektóre produkty do smarowania, takie jak Flora ProActiv. Obecność steroli roślinnych w diecie osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu jest niezwykle istotna, ponieważ częściowo hamują one wchłanianie „złego” cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwi, co potwierdzają niezależne badania kliniczne. Pokazują one, że jedząc codziennie 1,5-2,4g steroli roślinnych, czyli 3 porcje (3x10g) Flory ProActiv dziennie, już po 2-3 tygodniach możemy obniżyć poziom „złego” cholesterolu o ok. 7-10%. Czas urlopu możemy więc wykorzystać na to, by w ten sposób zatroszczyć się o zdrowie naszego serca.
Bo ruch to zdrowie
Pływanie, bieganie, jazda na rowerze, joga, a może zwykła skakanka? Każda z tych aktywności nie tylko wysmukli naszą sylwetkę i poprawi wydolność naszego organizmu, ale także pomoże nam wzmocnić nasze ciało i uodpornić je na różnego rodzaju choroby. Dzięki temu, np. zmęczony ciągłym siedzeniem przy biurku kręgosłup w końcu przestanie boleć, gdyż wzmocnione mięśnie i stawy pomogą nam go podtrzymać. Ponadto aktywny wypoczynek – szczególnie ten na świeżym powietrzu – pozwoli nam na lepsze dotlenienie mózgu, przez co poprawi się nasza pamięć i koncentracja. Ruch pomoże nam także uwolnić się od negatywnego stresu, w naturalny sposób rozładowując nagromadzone napięcie emocjonalne. Jeżeli dodamy do tego aktywność fizyczną w grupie, okaże się, że sport sprawdzi się także doskonale jako rozrywka integrująca nas z innymi ludźmi.
W stronę słońca!
Jeżeli myślimy o wakacjach, nie możemy oczywiście pominąć roli słońca – i choć warunki atmosferyczne nie są zwykle od nas zależne, już na etapie wyboru miejsca wypoczynku powinniśmy wziąć pod uwagę przewidywane warunki pogodowe. Dlaczego jest to tak ważne? Gdyż słońce działa na nas jak lekarstwo – poprawia nastrój, dodaje nam energii, ale także wspomaga proces syntezy skórnej, która odpowiada za produkcję niezbędnej witaminy D.
Powiązane artykuły
-
Historia dojrzewania miłości w kilkunastu ilustracjach. Tak powinna wyglądać
Miłość od pierwszej chwili spotkania do ostatniego oddechu jest czymś niewyrażalnie pięknym. Najczęściej możesz ją zobaczyć w codziennych małych gestach i przy wspólnie spędzonych chwilach. Ilustrator Pascal Campion wie jak ją wyrazić w rysunku, aby niemalże poczuć ja na własnej skórze. Warto doceniać małe rzeczy. Prawdziwa miłość to...
-
Dieta idealna, czyli jak jedzenie wpływa na proces starzenia i pojawianie się chorób
Psychiatra z Kalifornii W.M Bortz powiedział: "Żyjemy zbyt krótko i umieramy zbyt długo. Fizyczną dojrzałość osiągamy w wieku 25 lat, dojrzałość emocjonalną w wieku 35 lat, dojrzałość intelektualną w wieku 45 lat. Dojrzałość duchowa przychodzi jeszcze później. Jest tragiczne, iż właśnie wtedy, gdy jesteśmy w szczycie formy mentalno-duchowej, większość z nas zabija postępująca degradacja ciała".
-
10 sposobów jak myśleć pozytywnie
"syf, miazga, po prostu masakra" , "a w ogóle to lepiej tego nie rób, bo i tak nic z tego nie wyjdzie", "po jasną cholerę mam próbować, skoro już widać, że są lepsi", "weź przestań mi mówić o jakimś pozytywnym myśleniu czy nastawieniu, skoro ja przecież kompletnie się do tego nie nadaję", "łatwo ci powiedzieć. nie da się i już. co myślisz, że nie wiem?". O, takie właśnie odpowiedzi słyszę przeważnie na pytania "co słychać?", "czy myślisz, że warto wysłać do nich moje ogłoszenie", "a może spróbujesz jeszcze raz, tylko jakoś inaczej?". I tak mogłabym w nieskończoność. Krótko mówiąc, pozytywne myślenie aż furczy normalnie. Tylko mocno ukryte to furczenie jakby się wydaje.
-
Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?
Ząbkowanie to taki postrach młodych rodziców. Wiadomo, że kiedyś się to wydarzy, ale nie wiadomo ile będzie nas to kosztowało i ile będziemy musieli poświęcić, żeby (prawie) bezboleśnie przejść z dzieckiem przez ten trudny czas. No właśnie i tu się pojawia pytanie: Czy musi być trudno? Może można po prostu jakoś obejść te wszystkie dolegliwości? I jak ze wszystkim co dotyczy dzieci, odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY (od dziecka, genów i okoliczności)! Prawdą jest, że od kiedy zostałam mamą, a nawet jeszcze zanim nią zostałam, bardzo często ktoś „bardziej doświadczony” kierował do mnie słowa: „Lepiej się wyśpij na zapas, bo jak dziecku będą szły zęby, to będą nieprzespane noce”, albo słyszałam różne ostrzeżenia, że to ząbkowanie to jest takie straszne – bobas marudny, cały czas płacze, jeść nie chce, spać nie chce i w ogóle nie wiadomo co z nim robić. Wtedy takie teksty potrafiły mnie zmrozić. A teraz? A teraz się nie boję! I tak nie śpię i te wszystkie „objawy” mam w pakiecie z bobasem, który jeszcze nie ma ani jednego ząbka!
Anna
Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka? 2017-06-06 07:28:46 2017-06-05 22:19:43